Pierwsze kroki do kariery. Jak zdobywać doświadczenie na studiach?

Praca tymczasowa

Zarobić pieniądze, zdobyć doświadczenie i jednocześnie móc to pogodzić ze studiami? Rozwiązaniem jest praca tymczasowa. To forma zatrudnienia zdobywająca coraz większą popularność wśród studentów. Zasady są proste: student zatrudniany jest przez agencję pracy tymczasowej, a następnie oddelegowywany do wykonywania obowiązków w konkretnej firmie. W ten sposób można pracować zarówno fizycznie (np. przy liniach produkcyjnych i w magazynach), ale też w Call Center czy w centrach handlowych. Agencje pracy tymczasowej oferują nie tylko prace sezonowe, ale też np. zastępstwa za nieobecnych pracowników biurowych. Największa zaleta to możliwość elastycznego układania grafiku i pewność zatrudnienia, bo agencje pracy tymczasowej są solidnymi pośrednikami na rynku pracy. Praca tymczasowa jest też dobrym sposobem, by powoli zbierać doświadczenia w różnych branżach i mieć dostęp do dużej bazy pracodawców. To z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

Dla kogo? Dla studentów wszystkich lat, którzy chcą połączyć zdobywanie doświadczenia i zarobek.

Praktyki

Obecnie praktyki są obowiązkowym elementem studiów pierwszego stopnia. Coraz częściej zresztą nie przypominają one w niczym słynnego parzenia kawy i przekładania papierów. Praktykantom powierza się zadania proste, ale też od czegoś trzeba zacząć. Obowiązkowe praktyki pozwalają zapoznać się nieco z wybraną dziedziną. Mogą też być dobrym wstępem do nawiązania bliższej współpracy z firmą. Warto jednak nie ograniczać się do tego, co oferuje uczelnia. Każda nadprogramowa aktywność to dodatkowy – i doceniany przez pracodawców – punkt w CV. Już od pierwszego roku studiów możesz brać udział w programach praktyk – wiele firm prowadzi je przez cały rok i oferuje elastyczny czas pracy, który pozwala łączyć nabywanie praktycznych umiejętności ze studiami. W wakacje warto ubiegać się o udział w prestiżowych programach praktyk oferowanych przez duże firmy. Niestety, praktyki w przeważającej większości są bezpłatne. Jeśli jednak dobrze spożytkujesz ten czas, to będzie on najlepszą inwestycją na przyszłość.

Dla kogo? Dla studentów wcześniejszych lat i osób stawiających pierwsze kroki w danej dziedzinie.

Staże

Staże to kolejny po praktykach stopień wtajemniczenia. Czym się różnią? Staże są zwykle dłuższe niż praktyki, stażystom powierza się też już trudniejsze i ambitniejsze zadania. Co dla wielu studentów istotne - na stażach często też można liczyć na wynagrodzenie, choć nie jest ono duże. W dużych korporacjach walka o miejsce na stażu to wieloetapowa rekrutacja, serie testów i rozmów. Jednak szczęśliwcy, którzy przejdą je pomyślnie, mogą liczyć na zatrudnienie po zakończeniu stażu.

Dla kogo? Dla studentów starszych lat, z pewnym doświadczeniem zawodowym. Dla osób wiedzących, w jakim kierunku chcą się rozwijać.

Wolontariat

Praca charytatywna jest obowiązkowym punktem w CV nie tylko następców brytyjskiego tronu, ale tez dzieci z najlepszych rodzin w Anglii czy Stanach Zjednoczonych. Udzielanie się w wolontariacie jest uważane za szkołę charakteru i społeczny obowiązek. Dla studentów to nie tylko szansa na wsparcie swoją pracą potrzebujących, ale też znakomity sposób, by nauczyć się działania w zespole, podejmowania decyzji, a nawet zarządzania projektami i pisania wniosków. Organizacji pozarządowych jest tyle, że miejsce w wolontariacie znajdzie się zarówno dla przyszłego menedżera, jak i pedagoga, prawnika czy specjalisty ds. PR. Dla pracodawców współpraca z dużą organizacją to bardzo mocny punkt w CV, bo wolontariusze zwykle są świetnymi pracownikami. Dla niektórych studentów wolontariacka przygoda z trzecim sektorem okazuje się pomysłem na życie i po studiach zostają oni pełnoetatowymi pracownikami fundacji.

Dla kogo? Dla osób, które chcą połączyć własny zysk z pożytkiem społecznym, dla chętnych poznania pracy dużych organizacji.