Bezpieczne szukanie pracy

Przy poszukiwaniu pracy obowiązuje taka sama zasada jak przy zakupach: zaskakująco korzystne oferty powinny budzić czujność, bo choć prawdziwe okazje naprawdę się zdarzają, to znacznie częściej można trafić na pospolitych oszustów i naciągaczy. Jak ich unikać?

Osoby, które już dłuższy czas szukają pracy często są zdecydowane na wiele, by tylko zdobyć interesującą posadę. Na tej chęci żerują różnego rodzaju naciągacze, fałszywe firmy i oszuści. Szczególnie dużo można ich spotkać przy rekrutacji do pracy za granicą, ale i na naszym rynku ich nie brakuje. Na szczęście wystarczy trochę wiedzy i rozsądku, by nie dać się nabrać.

Podejrzane ogłoszenia – jak je rozpoznać?

Jeśli korzystasz z dużych, renomowanych portali z ogłoszeniami - ryzyko jest mniejsze. Jednak i tam zdarzają się takie oferty jak:

 • Adresowanie kopert i skręcanie długopisów. To już klasyczna metoda naciągania szukających pracy. Jeśli wyślesz żądane 30 zł na pokrycie kosztów „szkolenia”, otrzymasz stertę bezwartościowych wydruków. Unikaj wszelkiego typu prac chałupniczych, gdzie należy opłacić koszty materiałów, szkolenia czy informacji.
 • Młodych do pracy w marketingu, zarobki do 6 tys. zł. Pod takimi ofertami kryje się zwykle praca akwizytora. Zarobki to wyłącznie prowizja od sprzedanych towarów, które zazwyczaj są zupełnie bezwartościowe.
 • Znana firma szuka... Na taką ofertę bardzo łatwo można się nabrać. W ogłoszeniu podana jest zwykle nazwa dużej i znanej firmy, sieci handlowej, banku itp. Nazwa stanowiska brzmi atrakcyjnie, a do tego wymagania nie są duże. Na czym polega "haczyk"? Adres e-mail jest często w domenie będącej kombinacją nazwy firmy i fraz „job”, „work4”, „HR”. Oczywiście domena nie ma nic wspólnego z wymienianą firmą, a wszystko służy zdobyciu aplikacji i danych osobowych, które najczęściej są sprzedawane dalej.
 • Zadzwoń, by dowiedzieć się więcej... Atrakcyjna nazwa stanowiska, wysokie zarobki, opis wymagań i... brak adresu kontaktowego. Zamiast e-maila do wysłania aplikacji podany jest numer telefonu, pod którym można zapytać o szczegóły. Jeśli zadzwonisz - najprawdopodobniej zostaniesz przekierowany na tzw. numer premium, a za minutę połączenia zapłacisz nawet kilkadziesiąt złotych.

To tylko kilka przykładów. Pomysłowość naciągaczy jest jednak znacznie większa. Zawsze czujność powinny budzić takie rzeczy jak podawanie numeru skrytki pocztowej, zamiast adresu kontaktowego, prośba o nadsyłanie aplikacji na adres e-mail w darmowej domenie czy obietnica bardzo wysokich zarobków niewspółmiernych do zakresu obowiązków. Niestety, nie ma co liczyć na wynagrodzenie rzędu 20 tys. zł. za pracę asystenta.

Wiarygodny pośrednik – jak to sprawdzić?

Na największe zaufanie zasługują oferty pracy proponowane przez agencje zatrudnienia pośredniczące w kontaktach między pracownikami, a pracodawcami. Oczywiście zanim zdecydujesz się skorzystać z usług agencji pracy tymczasowej - także musisz sprawdzić jej wiarygodność. Przede wszystkim każda tego rodzaju firma musi być wpisana do rejestru Agencji Zatrudnienia Marszałka Województwa. Rzetelne firmy bez problemów udostępniają wszystkie informacje na temat siedziby, numeru REGON czy właśnie wymaganych wpisów i rejestracji. Uczciwy pośrednik nigdy nie pobiera też od kandydata opłaty za wpis do bazy czy przyjęcie CV. To, na czym zarabia agencja pracy tymczasowej to wynagrodzenie od firm poszukujących pracowników.

Bezpieczne szukanie pracy – nie daj się oszustom

 • Nie płać za pośrednictwo pracy
 • Nie płać za wysyłkę materiałów szkoleniowych do pracy w domu
 • Nie podawaj w dokumentach aplikacyjnych takich danych jak PESEL czy numer dowodu
 • Nie wysyłaj swoich dokumentów aplikacyjnych na e-mail w darmowej domenie
 • Nie odpowiadaj na ogłoszenia, w których jest podany tylko numer skrytki pocztowej
 • Nie wierz, że można zarobić wielkie pieniądze pracując przez godzinę dziennie
 • Nie zgadzaj się na rozmowę kwalifikacyjną w prywatnym mieszkaniu
 • Nie wyjeżdżaj do pracy za granicę z niesprawdzonym pośrednikiem
 • Nie zgadzaj się na podjęcie pracy przed podpisaniem umowy
 • Nie zgadzaj się na przekazywanie ze swojego konta pieniędzy innym pracownikom w zamian za prowizję