pl de ua
 Szybki kontakt

FallWork Sp. z o.o.
adres: ul. Towarowa 35,
61-896 Poznań
tel. +48 61 662 75 00
fax. +48 61 662 75 01
e-mail:

Wiesz na co zwrócić uwagę w wyborze agencji pracy? Nie jesteś pewien czy wiesz o wszystkim? Pokażemy Ci co trzeba wiedzieć!

15 Kwietnia 2019

Jak sprawdzić legalność działania agencji pracy?

Każda agencja pracy powinna widnieć w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia, który jest ogólnodostępny w Internecie. Uzyskanie takiego wpisu jest warunkiem prowadzenia działalności przez agencje zatrudnienia. Dodatkowym potwierdzeniem o uczciwości agencji może być jej przynależność do wiodących organizacji czuwających nad zgodnym z prawem i etycznym pośrednictwem pracy. 
Zanim zdecydujemy się na wybór agencji pracy, warto wybierać tylko te o ugruntowanej pozycji na rynku. Ze względu na własne bezpieczeństwo najlepiej omijać agencje, które działają na rynku mniej niż rok i nie mogą pochwalić się doświadczeniem czy dobrą opinią. Warto przy tym sprawdzać fora dyskusyjne, media społecznościowe i szukać opinii o agencji na grupach dyskusyjnych. 

Na co zwracać uwagę, wybierając agencję pracy?

Pamiętajmy o tym, że agencja nie ma prawa żądać od nas pieniędzy za pośrednictwo pracy jak znalezienie pracy czy prezentowanie ofert. Agencja zatrudnienia może poprosić o zwrot faktycznie poniesionych kosztów związanych z naszym zatrudnieniem, jak koszt orzeczenia lekarskiego, wizy czy tłumaczenia dokumentów. Nie ma prawa żądać przedpłat, zaliczek, opłat rekrutacyjnych czy przelewów bankowych uwiarygodniających naszą osobę.
Absolutnie nie należy uiszczać żadnych opłat, jeśli nie wiemy, za jaką usługę płacimy. Agencja nie może pobierać zaliczek na podróż, zakwaterowanie, wynajem lokalu czy nawet druki reklamy. Pracownik, decydując się na zatrudnienie poprzez agencję pracy, powinien zostać poinformowany o konieczności opłat jeszcze przed podpisaniem umowy. 

Formalności z agencją pracy

Każda legalnie działająca agencja pracy dopełnia wszystkich formalności, które są jej obowiązkiem, a wiążą się z podjęciem pracy przez daną osobę. Umowa powinna być zawarta jeszcze przed podjęciem pracy, a jej warunki powinny być doskonale znane obu stronom. Z pracownikiem może zostać podpisana umowa zlecenia lub umowa oddelegowania do pracy za granicą na maksymalnie 24 miesiące. Niezależnie od rodzaju umowy, agencja ma obowiązek płacić podatki i odprowadzać składki do ZUS. 

Checklista co trzeba sprawdzać:

checklista
1. Dokładnie sprawdźmy ofertę pracy, czy zawiera wszystkie informacje pozwalające zidentyfikować agencję i poświadczające jej rzetelność.
2. Zastanówmy się, czy oferowane wynagrodzenie jest uczciwe w stosunku do stawianych wymagań i zakresu obowiązków.
3. Sprawdźmy, czy agencja ma bogatą bazę ofert i czy czasem to jedno ogłoszenie nie jest podejrzanie cały czas odświeżane i powielane.
4. Zweryfikujmy, czy agencja posiada NIP, pełny adres siedziby i dane kontaktowe.
5. Sprawdźmy, czy jest zarejestowana w KRAZ
6. Upewnijmy się, że agencja ma stronę internetową, która jest aktualizowana, i zapoznajmy się z nią.
7. Dowiedzmy się, czy agencja jest zrzeszona w stowarzyszeniach lub organizacjach dbających o prawa pracownicze.
8. Sprawdźmy, czy agencja jest obecna w mediach społecznościowych.
9. Poszukajmy opinii o agencji na forach i serwisach społecznościowych.
10. Jeśli agencja ma siedzibę niedaleko nas, udajmy się do niej osobiście.

 Powrót do listy aktualności

Facebook
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj ×